Impresionisti 2013

október 2013 - Impresionisti  (autor projektu  Mgr. Jozef Zvolenský)

Projekt Impresionisti 2013 je autorským projektom našej školy. Úlohou žiakov je namaľovať vodovými alebo temperovými farbami reprodukciu najslávnejších obrazov svetových impresionistov - Vincenta Van Gogha, Clauda Moneta, Paula Gauguina, Paula Cézanna  a Pierra Augusta Renoira. Do spolupráce sa s nami zapojili priatelia z Instituto Comprensivo Don Milani v Taliansku (predovšetkým s p. L. Giannini) a taktiež naši priatelia v Austrálii z Czech and Slovak School of Sydney . Projekt je celoročný a najlepší žiaci dostanú šancu namaľovať reprodukcie na ozajstné maliarske plátna, ktoré budú potom krášliť interiér školy. Navyše budú najlepšie práce budú zaradené do špeciálneho časopisu, v ktorom bude stručná charakteristika impresionizmu, najslávnejších svetových autorov a zbierka najkrajších reprodukcií od detí z viacerých krajín.

Claude Monet (14.november 1840  - 5.december 1926 ) bol významný francúzsky maliar. Je považovaný za zakladateľa umeleckého smeru impresionizmus, ktorého názov je odvodený od jeho obrazu Impression, soleil levant ( Impresia, východ slnka)

Pierre Auguste Renoir (25. február 1841 – 3. december 1919) bol francúzsky maliar, popredný predstaviteľ impresionizmu. Počas takmer šesťdesiat rokov svojej tvorby dokončil okolo šesťtisíc obrazov. Pred Pablom Picassom je to najrozsiahlejšie dielo maliara. Spolu s Monetom a Cezanom je zakladateľom impresionizmu.

Paul Cézanne (19. január 1839 – 22. október 1906) bol francúzsky maliar a kresliar reprezentujúci prechod medzi impresionizmom konca 19. storočia a kubizmom zo začiatku 20. storočia. Bol jednou z najvýznamnejších postáv francúzskeho maliarstva, ktorú dnes radíme do obdobia postimpresionizmu.

Vincent Willem van Gogh ( 30. marec 1853 – 29. júl 1890) bol holandský maliar a jedna z najväčších osobností svetového výtvarného umenia. Celkovo, v relatívne malom časovom rozpätí desiatich rokov, vytvoril približne 900 malieb a 1 100 kresieb, z ktorých ale počas života predal iba jeden jediný obraz a to necelý rok pred svojou samovraždou. Po smrti sa ale preslávil závratnou rýchlosťou, k čomu mu dopomohla najmä výstave v Paríži 17. marca 1901 (11 rokov po smrti). Jeden z najznámejších Van Goghových obrazov sú Slnečnice .Vôľou vyjadriť vlastné pocity sa stal mimovoľne jedným zo zakladateľov nastupujúceho umeleckého smeru – postimpresionizmu.


 

 

 

 

 

 

 

          Claude Monet - Impression (1872)                                                  Adela Zbonková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auguste Renoir - Člnkovanie na Seine (1878)                                      Paťka Zbonková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vincent Van Gogh - Slnečnice (1989)                                                            Ninka Bilošová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Claude Monet - Západ slnka (1912)                                               Simona Lédlová

 

Práce našich žiakov tu je Link

Práce žiakov z Talianska Link 1

Práce žiakov z Talianska Link 2